Family-School-Network 2021 -
Family-School-Network
Napriek neľahkej situácii v oblasti realizácie medzinárodných projektov spôsobenej celosvetovou pandémiou začala naša škola spoluprácu na ďalšom medzinárodnom projekte Erasmus+ s názvom Family-School-Network.
Tentokrát sme sa posunuli opäť o krok ďalej, pretože ide o projekt vyššej úrovne v kľúčovej akcii 2 – Strategické partnersvá v školskom vzdelávaní. Našimi partnermi už teda nie sú iba školy, ale aj ďalšie dve výskumné a vzdelávacie inštitúcie. Partnerské školy a organizácie pochádzajú z Talianska, Severného Írska a Bulharska.
Projekt Family- School Network sa zrodil z potreby zvýšiť počet zapojených účastníkov programu Erasmus Plus. Spolu s partnermi je cieľom projektu vytvoriť sieť rodín, ktoré umožnia hosťovanie študentov počas ich výmenného pobytu v rámci mobility. Ukazuje sa, že zahraničný pobyt v rodine má významný prínos pre všetkých účastníkov, nielen pre študentov ako samotných aktérov. Počas pobytov sa rozvíjajú medziľudské vzťahy a medzikultúrne schopnosti, cieľavedomosť a sebavedomie, popritom samozrejme aj jazykové schopnosti a eliminujú sa predsudky voči iným.
Hlavným cieľom projektu je pripraviť nástroje a programy na väčšie začlenenie študentov zo socioekonomicky znevýhodneného prostredia do možných mobilitných projektov. Práve takíto žiaci a študenti predstavujú konečných prijímateľov projektu, ktorý im umožní získať cenné skúsenosti a nové zručnosti a eliminovať tým riziko ich predčasného ukončenia školskej dochádzky.
Špecifickým cieľom projektu je prostredníctvom workshopov poskytnúť učiteľom metodické pokyny a komunikačné nástroje, ktoré im umožnia efektívnejšie pracovať so zapojenými rodinami. Učitelia budú môcť prostredníctvom školiacich modulov získať nové kompetencie a vzťahové zručnosti s cieľom efektívnejšie komunikovať s rodinami pôsobiacimi ako hostiteľská rodina pre deti, ktoré sa zúčastňujú na európskej výmene.
Študenti, ich rodiny a učitelia budú mať na vzájomnú komunikáciu k dispozícii online platformu s cieľom vytvoriť online komunitu. Platforma bude slúžiť ako skutočný virtuálny výmenný priestor pre spätnú väzbu aj pre predchádzajúce skúsenosti a umožní rodinám vzájomne sa spoznávať .
Konečným výstupom projektu bude vytvorenie videoreportáží. Študenti vytvoria videonahrávku u seba doma, predstavia svoju rodinu a podobne budú pracovať aj počas pobytu v hostiteľskej rodine. Prostredníctvom videozáznamu budú rodiny môcť spoznávať rozličné školské systémy, rozprávať o svojich skúsenostiach s programom Erasmus Plus, a tým poskytovať informácie iným rodinám, ktoré sa mienia zúčastniť na výmene a vyslať svoje deti do zahraničia. Veríme, že rozprávanie príbehov pomôže prelomiť možné rozpaky a nedôveru a umožní bezprostrednejší a efektívnejší kontakt medzi zapojenými rodinami.
Práce na projekte sme už započali a veríme, že čoskoro nám situácia dovolí pretaviť naše úsilie aj do konkrétnych cieľov a umožníme tak našim žiakom znovu získavať skúsenosti aj na poli medzinárodných študentských výmen.