Slovenský jazyk a literatúra
O predmete
Úlohou predmetu slovenský jazyk a literatúra
je poskytnúť žiakom potrebné vedomosti o základných pojmoch zo slovenského jazyka a literatúry. Základnou charakteristikou vzdelávania v predmete je sprostredkovať žiakom jazykové a všeobecné kompetencie tak, aby rozvíjali komunikatívnu kompetenciu ako prostriedok na dorozumievanie a myslenie, na výmenu a podávanie informácií
Jazykové vzdelávanie vychováva žiakov ku kultivovanému jazykovému prejavu a podieľa sa na rozvoji ich duševného rozvoja.
Literárna výchova je zameraná na formovanie osobnosti žiaka v snahe dosiahnuť vnútorne bohatú individualitu, schopnú vysokého stupňa sebauvedomenia , kultúrnu osobnosť, ktorá dokáže pochopiť svet v jeho celistvosti a rôznorodosti. Popri čitateľskej výchove sa rozvíjajú celkové vedomosti žiakov o slovenskej a svetovej literatúre. Dôraz sa kladie na poznanie modernej , najmä súčasnej literatúry, na pochopenie umeleckého a filozoficko-etického prínosu staršej literatúry, uvedomenie si rozvoja literárnej tvorivosti nášho národného písomníctva.
Ciele vyučovacieho predmetu
Slovenský jazyk a literatúra je povinný maturitný predmet. Jeho cieľom je, aby absolvent vedel riešiť rozmanité komunikačné, spoločenské a pracovné situácie. Má vedieť používať vhodné jazykové prostriedky a vhodným spôsobom vyjadrovať svoj úmysel, má sa vedieť zapájať do diskusie a obhajovať svoj názor.
Počas štúdia sa má absolvent naučiť používať postupy a jazykové prostriedky, mať kultivovaný súvislý prejav na pripravenú a nepripravenú tému. Pri ústnom a písomnom prejave má dodržiavať jazykové normy.
Vyučujúci slovenského jazyka a literatúry majú naučiť študentov získať informácie z prečítaného a vypočutého textu, spracovať výpisky z textov a reprodukovať a interpretovať text.
Študent sa má naučiť uvádzať správne bibliografické údaje a citáty, pracovať s Pravidlami slovenského pravopisu a inými jazykovými príručkami. Ďalej má mať vypestovaný návyk pravidelne túto literatúru používať a snažiť sa o skvalitnenie svojho vyjadrovania a osobného štýlu.
Absolvent má chápať význam jazykovej kultúry a má sa snažiť spisovne vyjadrovať v situáciách, ktoré si to vyžadujú.
Na hodinách literatúry sa má naučiť chápať literárne dielo ako špecifickú výpoveď o skutočnosti a o vzťahu človeka k nej. Absolvent sa naučí chápať prínos literatúry pre život človeka a vie vyjadriť vlastný čitateľský zážitok a zdôvodniť ho. Počas štúdia si vytvorí pozitívny vzťah k literárnemu umeniu, založený na interpretácii ukážok z umeleckých diel, na osvojení podstatných literárnych faktov, pojmov a poznatkov.
Absolvent má poznať a chápať myšlienkové a literárne smery, hnutia a významné osobnosti z diela, ktoré spoluvytvárajú duchovnú klímu našej súčasnosti. K literatúre sa naučia pristupovať ako k zdroju estetických zážitkov. Študenti si uvedomia dôležitosť ochrany kultúrnych hodnôt
Absolventi poznajú špecifické črty a funkcie literárnych diel a vedia sa orientovať v základných výrazových prostriedkoch. Po skončení štúdia dokážu ďalej rozvíjať záujem o literatúru. Naučia sa vytvoriť vlastné malé literárne dielka.
Obsah učiva - štandardy
Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií (ďalej len „VVS“):
Poznávacie a rečové kompetencie
Verejná prezentácia textu, verejný prejav
1) Pri ústnom prejave dodržiavať správne dýchanie, artikuláciu, spisovnú výslovnosť a správne uplatňovať suprasegmentálne javy.
2) Pri ústnom prejave primerane uplatňovať paralingválne javy.
3) Reprodukovať umelecký aj vecný text (doslovne, podrobne, stručne).
Pamäťové, klasifikačné a aplikačné zručnosti
1) Zapamätať si potrebné fakty a definície a vedieť demonštrovať ich znalosť.
2) Vysvetliť podstatu osvojených javov a vzťahov medzi nimi.
3) Na základe indukcie a zovšeobecnenia odvodiť charakteristiky (definície) nových javov.
4) Usporiadať známe javy do tried a systémov.
5) Aplikovať jazykovedné vedomosti na vecné a umelecké texty.
6) Pri písomnom prejave aplikovať pravopisnú normu.
Analytické a syntetické zručnosti
1) Uskutočniť jazykovú analýzu textu a vytvárať jazykové systémy.
2) Odlíšiť medzi sebou umelecký a vecný text.
3) Odlíšiť medzi sebou texty z hľadiska jazykového štýlu, slohových postupov a žánrov.
Tvorivé zručnosti
1) Vytvoriť vlastný text na základe dodržania stanoveného žánru (slohového postupu, jazykového štýlu).
2) Ústne prezentovať vlastný text.
3) Samostatne napísať krátky príbeh (vlastný zážitok alebo vymyslený príbeh).
4) Porozprávať príbeh na danú tému (podľa názvu, obrázkov atď.) s použitím priamej reči.
5) Dokončiť rozprávanie alebo neukončené prozaické dielo.
6) Zdramatizovať kratší prozaický alebo básnický text.
Informačné zručnosti
1) Používať jazykové slovníky a korigovať podľa nich vlastné texty.
2) Vyhľadávať, spracúvať a používať informácie z literárnych prameňov.
Komunikačné zručnosti
1) Adekvátne komunikovať s prihliadnutím na komunikačnú situáciu.
2) Neverbálne sa vyjadrovať a chápať neverbálnu komunikáciu.
3) Verejne prezentovať a obhájiť vlastný názor.