Prax
O predmete
Charakteristika predmetu PRAX v odboroch
Praktickú prípravu zabezpečuje odborná prax. Je zacielená na vzdelávanie žiakov v praktických činnostiach odboru štúdia. Ide o získanie, rozvoj a upevňovanie odborných zručností a návykov, utváranie odborných postojov a názorov, vzťahu žiakov k odboru štúdia , utváranie vzťahu žiakov k plneniu pracovných povinností a pocitu zodpovednosti za zverené hodnoty a výsledky svojej činnosti.
Štúdiom podľa tohto obsahového štandardu získajú žiaci požadované praktické zručnosti v oblastiach elektrotechnických činností a spracovania kovov súlade s výkonovými štandardami. Základom praktických činností sú oblasť ručného obrábania materiálov, elektroinštalačné práce, zapájanie svetelných, stýkačových, motorických a automatizačných elektrických obvodov podľa predložených jednopólových a riadkových schém. Žiaci získajú praktické zručnosti a vedomosti z oblasti použitia signalizačných prvkov, snímačov, prevodníkov, časových relé, prúdových a napäťových ochrán, poistiek, ističov, stýkačov, vypínačov, prepínačov, rôznych druhov svietidiel, motorov, domácich elektrospotrebičov a pod, delenia materiálu, pilovania, ohýbania, vŕtania, ručného rezania závitov, nitovania, spájkovania, zvárania.V odbore Staviteľstvo praktická príprava je zacielená na vzdelávanie žiakov v praktických činnostiach odboru štúdia. Ide o získanie, rozvoj a upevňovanie odborných zručnosti a návykov, utváranie odborných postojov a názorov, vzťahu žiakov k odboru Odborná prax sa vykonáva v školských dielňach, prípadne priamo vo firmách. Obsahové okruhy vzdelávania žiakov na učebnej praxi, ktorí budú zaradení na pracoviská firiem, je možné rozšíri o praktické špeciálne činnosti vykonávané v týchto firmách a tak rozšíriť oblasť nadobudnutých praktických zručností žiakov.
Pri vyučovaní sa kladie dôraz na samostatnú prácu žiakov, rozvíja sa individuálna schopnosť žiaka na rozvoji vlastného poznávania a sebaovládania. Praktické cvičenia umožňujú v plnej miere diferencovať individuálne schopnosti žiakov a podľa nich stanoviť náročnosť zadanej práce. Zvýšenie motivácie, záujmu a zodpovednosti možno dosiahnuť formou produktívnych prác.
Predmet vedie žiakov k tomu, aby základné komunikačné spôsobilosti a personálne vzťahy budovali na základe tolerancie, aby získali a osvojili si teoretické vedomosti a praktické zručnosti v oblasti bezpečnej práce a ochrany zdravia pri práci, aby tieto mohli využiť aj v občianskom živote, hlavne schopnosti poskytnúť prvú pomoc pri úraze elektrickým prúdom, zlomeninách, povrchových poraneniach aby si uvedomili pozitívny a negatívny dopad chemických látok na zdravie a životné prostredie človeka.
Metódy, formy a prostriedky vyučovania praxe majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností a manuálnych zručností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Uprednostňujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ zase má povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k čo najlepším výkonom, podporovať jeho aktivity všeobecne, ale aj v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru.
Aby absolvent vzdelávacieho programu spoľahlivo preukázal výkon v tejto vzdelávacej oblasti, musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo predpísané obsahovými štandardmi.
Ciele vyučovacieho predmetu:
Cieľom predmetu je spojenie teoretických vedomostí s praktickou činnosťou, rozvoj schopností prakticky uplatniť získané vedomosti, rozvoj poznávacej a pozorovacej činnosti, samostatnosti pri vykonávaní praktickej činnosti. Dôraz sa kladie na získanie základných zručností v prácach , ktoré bezprostredne vyplývajú zo zvoleného študijného odboru.
Žiaci sa vedú k samostatnosti, k rozvoju tvorivého technického myslenia a schopnosti realizovať teoretické vedomosti v praktických činnostiach. Poznávajú formou praktickej činnosti technologické operácie, postupy a tým získavajú konkrétne predstavy, praktické vedomosti a zručnosti v oblasti študijného odboru. Pri vyučovaní sa kladie dôraz na samostatnú prácu žiakov, rozvíja sa individuálna schopnosť žiaka na rozvoji vlastného poznávania a sebavzdelávania.
Praktické cvičenia umožňujú v plnej miere diferencovať individuálne schopnosti žiakov a podľa nich stanoviť náročnosť zadanej práce. Zvýšenie motivácie , záujmu a zodpovednosti možno dosiahnuť formou produktívnych prác.
Ďakujem a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu.