Novinky
Toto si musíte prečítať!
CISCO ukončenie 1.semestra
. Žiaci 3.EA dňa 28.6.2023 úspešne vykonali záverečné testy 1.semestra. Modul CCNA 1 bol zameraný na základy konfigurácií sieti a ich bezpečnosť. Žiaci ziskali medzinárodné uznávaný certifikát. Gratulujeme
Metro ONLINE 2023
V dňoch 22. a 23. júna sa 35 vybraných žiakov z odborov elektrotechnika a mechatronika zúčastnilo na Medzinárodnej konferencii Metro ONLINE 2023, ktorá sa konala pod záštitou exministra dopravy SR Andreja Doležala.
Jedným z hlavných cieľov konferencie je podpora vzdelávania, motivácie mladých ľudí a ich aktívneho zapojenia sa do spoločenských výziev.
Ústrednou témou tohtoročnej konferencie bola umelá inteligencia. Dozvedeli sme sa ako umelá inteligencia funguje a ako zmení svet nielen telco biznisu, ale aj život v budovách či mestách. Ďalej sme sa dozvedeli, aké kroky treba absolvovať, ak chceme nasadiť umelú inteligenciu do firmy či priemyslu – vysvetlili sme si pojem technologická maturita.
Počas prezentácií sme hľadali odpovede na otázky, v čom ChatGPT nedokáže nahradiť človeka, či môže tvoriť základ centrálneho mozgu firmy a či sa dá ChatGPT zneužiť pre prelomenie bezpečnosti niektorého z priemyselných systémov. A ako sa pred podobnými hrozbami brániť?
Ďakujeme organizátorom za poučné a zmysluplné chvíle strávené na konferencii a tešíme sa na ďalší ročník konferencie Metro ONLINE.
M. Damerová
4
Prácu našich študentov si všimli aj v RTVS
Prácu našich študentov, ktorú pod vedením učiteľov realizovali v rámci projektu MyMachine si všimli aj v hlavných správach RTVS. Študenti pripravili robota, ktorý pomôže deťom so sluchovým znevýhodnením pri učení sa.
MyMachine je medzinárodný vzdelávací program, rozvíjajúci tvorivé myslenie detí a mládeže. Dáva šancu vynaliezavým deťom a mladým ľuďom nachádzať technické riešenia pre originálne nápady – vysnívané vynálezy. Jeho jedinečnosť spočíva v spolupráci troch úrovní vzdelávacieho systému – základných, stredných odborných a vysokých škôl.
Deti a mladí ľudia sa učia pracovať v tímoch, komunikovať, prezentovať, vnímať a rešpektovať vzájomne svoje talenty, kriticky myslieť a tvorivo pristupovať k riešeniu problémov. V MyMachine sa kladie dôraz na technické smery vzdelávania – vedu, technológiu, inžinierstvo, umenie a matematiku – STE(A)M. To všetko sú kompetencie, ktoré sú považované za kľúčové pre uplatnenie sa v dnešnom globálnom a neustále sa meniacom svete.
Ocenenie našich žiakov – Región IT riešení
V stredu 21.6.2023 sa Peter Bukovič a Jozef Lach, žiaci II.EA, zúčastnili záverečného vyhodnotenia 4. ročníka projektu Región IT riešení.
Projekt bol vyhlásený odborom školstva PSK v spolupráci s firmou UNICORN. Jeho cieľom je podporiť vzdelávanie talentovaných žiakov v oblasti IT. Chlapci sa počas školského roka učili od ľudí z praxe. Absolvovali školenia, na týždennej báze riešili rôzne úlohy, aby si osvojili náročný systém +4U, vytvorili business request a prototyp projektu, v ktorom budú pokračovať aj budúcom školskom roku. Náročnosť práce na projekte potvrdzuje fakt, že je určený pre žiakov 3. a 4. ročníka strednej školy. Naši druháci boli jediní, ktorým to manažéri projektu umožnili v mladšom veku. A chlapci nesklamali. Zodpovedne sa zhostili svojej úlohy a obstáli aj v konkurencii svojich starších kolegov.
Vynaložené úsilie a výsledky ich celoročnej práce ocenili predseda PSK PaedDr. Milan Majerský PhD. a zástupcovia odboru školstva PSK a firmy UNICORN.
M. Damerová
2
Kurz na ochranu života a zdravia
Naši tretiaci absolvovali od pondelka do stredy (19.6.-21.6.) kurz zameraný na ochranu života a zdravia . Precvičili si poskytnutie prvej pomoci, topografiu, základy civilnej obrany i dopravnej výchovy. Trochu načreli do problémov kritického myslenia a okrem toho sa v rámci EURES dozvedeli o možnosti štúdiá i práce v zahraničí. Posledný deň zvládli ľahkú turistiku v okolí Popradu.
1
SPeŠnet opäť zaujal
Slávnostné vyhodnotenie IX. ročníka Súťaže stredoškolských časopisov, ktoré sa konalo 8.júna 2023 v knižnici P.O. Hviezdoslava v Prešove, potvrdilo vysokú kvalitu nášho školského časopisu SPeŠnet. Odborná porota súťaže pozostávajúca z dlhoročných novinárov si v konkurencii 21 stredoškolských časopisov všímala najmä obsah, prepojenie so životom školy, grafiku, štylistiku, spracovanie a kreativitu. S úst poroty si súťažiaci vypočuli množstvo užitočných rád a podnetov na zlepšenie. SPeŠnet hodnotiteľov zaujal grafickým stvárnením obálky, no porota taktiež vyzdvihla spracované ankety, recenzie, komiks a viaceré články. Vytýkané nám boli občasné typografické či gramatické chyby a forma spracovania niektorých príspevkov. Celkovo porota veľmi ocenila prácu žiakov robiacich v redakčných tímoch a povzbudila ich v ďalšej činnosti mimo školských aktivít.
Prešovský samosprávny kraj a Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove zaradil náš časopis SPeŠnet do strieborného pásma, čím sme sa dostali medzi najlepšie časopisy. Diplom a vecné ceny prevzala šéfredaktorka Klára Fidermáková z II. SA. Časopis SPeŠnet si môžete kedykoľvek pozrieť na webovej stránke našej školy v časti O škole / škola v médiách.
Ing. arch. Ivana Mináriková
Skúšky odbornej spôsobilosti z elektrotechniky
Dňa 14.6. na našej škole prebehli skúšky odbornej spôsobilosti z elektrotechniky tzv. paragraf 21. Dobrovoľnú skúšku absolvovalo 38 žiakov z odboru elektrotechnika a mechatronika.
Všetkým prajeme veľa úspechov v profesnom živote.
Naozaj učíme rovnako?
Otázka, ktorú si kladú učitelia z priemysloviek z Liberca, Dzierzonowa, Budapešti a našej.
Viac si prečítajte:
Exkurzie študentov staviteľstva
Počas toho, ako sa žiaci 2. a 3. ročníka venovali praxi, naši prváci sa zúčastnili exkurzií. Spoznávali architektúru Popradu a jeho časti-Spišskej Soboty, v kameňolome si rozšírili vedomosti o spracovaní a použití kameniva. Streda pre nich znamenala návštevu výrobne plastových okien Plasting v Poprade, z ktorej si veľa odniesli a odchádzali nadšení. Taktiež mali možnosť si pozrieť stavbu a stavenisko BBG STAV. Vo štvrtok ich čakala cesta do Podolínca, kde navštívili výrobňu polystyrénu Polyform. Týždeň ukončili na stavebninách Tatry TG.Daniela Bujňáková, Ema Džurná
6
Súťaž o najlepší ročníkový projekt
Dňa 6. júna 2023 si na okresnom úrade v Prešove 5 žiakov SPŠ TaD stavebného odboru slávnostne prevzalo z rúk predsedu PSK pána Milana Majerského ocenenia za vynikajúce ročníkové projekty. Súťaž o najlepší ročníkový projekt sa konala ešte 14. apríla tohto roku na SPŠ stavebnej v Prešove. Vyhlasovateľmi súťaže boli SKSI (Slovenská komora stavebných inžinierov) a SPŠ stavebná Prešov. Odborná porota udelila našim žiakom hneď niekoľko ocenení v konkurencii 17 prihlásených projektov zo štyroch stredných škôl stavebného zamerania. Vysokú úroveň ročníkových prác vyzdvihol aj primátor mesta Prešov - pán František Oľha. Ocenenia za vynikajúce vypracovanie a úspešné obhájenie ročníkovej práce spolu s vecnými či finančnými odmenami získali:
Viktória Majerčáková – CENA PREZIDENTA ZSPS (Zväz stavebných podnikateľov Slovenska) s ročníkovou prácou Horská turistická chata
Tímea Greňová – Cena regionálneho združenia SKSI Košice s ročníkovou prácou Polyfunkčný dom s veterinárnym strediskom
Martin Blahut – Finančná odmena INGSTAV GV a Diplom za účasť vo finále s ročníkovou prácou Materská škola s envirotriedou
Radovan Nagy – Diplom za účasť vo finále s ročníkovou prácou Átriový rodinný dom
Tomáš Laufik - Diplom za účasť vo finále s ročníkovou prácou Bytový dom s mezonetovými bytmi
Všetkým oceneným žiakom blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy a želáme veľa úspechov v ďalšom štúdiu či profesijnom živote.
Ing. arch. Ivana Mináriková
Naši študenti na Erasmus stáži v Liberci
Stáž študentov elektrotechniky v Liberci
V týchto dňoch prebieha stáž študentov odboru elektrotechnika v Liberci. Žiaci sa učia naprogramovať a ovládať jednotlivé komponenty inteligentnej domácnosti, ako je osvetlenie, alarm, vykurovanie, žalúzie atď. Ovládajú to aplikáciou cez svoj mobilný telefón.
Etwinning - spolupráca škôl v regióne Dunaja.
V dňoch 1.a 2. júna 2023 sa naša kolegyňa Renáta Kopaničáková zúčastňuje seminára Etwinning - spolupráca škôl v regióne Dunaja. Do tohto regiónu patrí spolu 14 krajín, od Čierneho lesa v Nemecku až po Čierne more v Bulharsku.Podujatie sa symbolicky koná v rakúskom Krems an der Donau a zúčastňuje sa ho viac ako 50 zástupcov základných a stredných škôl z 11 krajín patriacich do podunajského regiónu.Na podujatí sa účastníci prostredníctvom príspevkov prednášateľov z rakúskeho ministerstva školstva, rakúskej národnej agentúry programu Erasmus + a Inštitútu pre región Dunaja a strednú Európu zoznamujú s prioritami a stratégiami v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy v tomto regióne.Dôležitou súčasťou programu je sieťované škôl a ich budúca spolupráca v rámci Etwinningu. Organizátori si pre účastníkov pripravili aj milé prekvapenie v podobe prehliadky miestych viníc a večere na brehu Dunaja.#etwindanube23Renáta Kopaničáková, účastníčka seminára
4