Telesná a športová výchova
PRAVIDLÁ HODNOTENIA
Pravidlá hodnotenia v predmete Telesná a športová výchova
Hodnotenie v predmete Telesná a športová výchova v SPŠ v Poprade vychádza zo:
- Zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní.
- Vyhlášky MŠ SR 282/2009 o stredných školách.
- Metodického pokynu 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.
- Dlhodobého merania a testovania pohybovej výkonnosti žiakov SPŠ.
Všeobecné zásady
- Za najdôležitejšie pri hodnotení a klasifikácii žiaka v telesnej a športovej výchove a telesnej výchove sa považuje nielen to, aké dôsledky zanechala táto činnosť na zlepšení jeho zdravia, pohybovej gramotnosti a výkonnosti, telesnej zdatnosti, ale vo väčšom rozsahu aj to, či žiak získal k tejto činnosti vzťah, či sa na nej so záujmom zúčastňoval, a to nielen v čase povinného vyučovania, ale aj mimo neho, či pociťoval z nej radosť a potešenie, či sa stala súčasťou jeho životného štýlu. Preto za základné ukazovatele hodnotenia žiaka sa považujú:
- posúdenie prístupu a postojov žiaka, najmä jeho vzťahu k pohybovej aktivite a vyučovaniu telesnej a športovej výchovy a jeho sociálneho správania a adaptácie,
- rozvoj telesných, pohybových a funkčných schopností žiaka, najmä rozvoj zdravotne orientovanej telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti s prihliadnutím na individuálne predpoklady žiaka,
- proces učenia sa, osvojovania, zdokonaľovania a upevňovania pohybových zručností a teoretických vedomostí, najmä orientácia v obsahu učebných programov zostavených učiteľom a realizovaných na jednotlivých školách.
- Hodnotenie vzťahu žiaka k telesnej a športovej výchove realizuje učiteľ nielen na základe dlhodobého sledovania prejavov žiaka na vyučovaní, pri ktorej si všíma najmä jeho aktivitu, snahu, samostatnosť a tvorivosť, ale aj na základe jeho aktivity a angažovanosti v školskej i mimoškolskej záujmovej telovýchovnej a športovej činnosti. Úroveň poznatkov v telesnej výchove a športe posudzuje priebežne v procese a môže si na to vytvárať i pomocné vedomostné testy. Na hodnotenie telesného rozvoja, telesnej zdatnosti a všeobecnej pohybovej výkonnosti sa odporúča používať batérie somatometrických a motorických testov. Na hodnotenie zvládnutia obsahu učebných programov používa učiteľ pomocné posudzovacie škály, využíva testy špeciálnej pohybovej výkonnosti a pridržiava sa štandardov.
- Súhrnné hodnotenie žiaka je vyjadrené na vysvedčení. Ide o také súhrnné hodnotenie, aké sa na danej škole používa aj v iných vyučovacích predmetoch. Odporúča sa však priebežne počas vyučovania využívať najmä slovné hodnotenie, pretože umožňuje presnejšie vyjadriť klady a nedostatky žiakov a pre mnohých je dôležitým a často aj silnejším motivačným činiteľom.
- Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v týchto predmetoch sa klasifikujú podľa kritérií uvedených v odsekoch 5 až 9 v primeranom rozsahu pre príslušný ročník štúdia. Žiakovi, ktorý na základe lekárskeho potvrdenia zo zdravotných dôvodov neabsolvoval pohybovú časť obsahu vyučovania za klasifikačné obdobie sa na vysvedčení uvedie „oslobodený/oslobodená“.
Predmetom hodnotenia v telesnej a športovej (TSV) výchove sú:
- Prístup a postoj žiaka k telesnej a športovej výchove:
- aktívna účasť na hodinách TSV,
- pripravenosť na hodiny, aktivita, koncentrácia, spolupráca s kolektívom a učiteľom,
- plnenie zadaných úloh na hodine i v domácej príprave,
- účasť v športových súťažiach organizovaných školou,
- aktívna športová činnosť v športových kluboch,
- zapojenie do športovej činnosti v krúžkoch SPŠ,
- reprezentácia školy v športových súťažiach.
- Rozvoj telesných, pohybových a funkčných schopností žiaka:
- pohybvá výkonnosť exaktne zistená pri testoch, meraniach a hodnoteniach, podľa schválených výkonových tabuliek pre jednotlivé ročníky (viď prílohy),
- interindividuálne zmeny výkonnosti dosiahnuté vďaka (príp. zanedbaním) samostatnej pohybovej činnosti.
- Výsledky dosiahnuté v procese učenia sa, osvojovania, zdokonaľovania a upevňovania:
- a.) pohybových zručností
úroveň zvládnutia pohybových činností vyučovaných v súlade so štátnym a školským vzdelávacím programom, hodnotená štandardizovanými testami alebo inými postupmi schválenými predmetovou komisiou TEV pre jednotlivé športové odvetvia,
b.) vedomostí žiaka z oblasti telesnej výchovy a športu
- základné vedomosti z telesnej výchovy a športu v rozsahu definovanom štátnym a školským vzdelávacím programom.
Súčasťou hodnotenia v jednotlivých ročníkoch je aktívna účasť na telovýchovných a športových aktivitách organizovaných školou v rámci vzdelávacieho programu:
- lyžiarsky kurz, prípadne telovýchovno-športový kurz v I. ročníku,
- telovýchovno-športový kurz v II. ročníku,
- kurz ochrany života a zdravia v III. ročníku,
- účelové cvičenia v I. a II. ročníku.
Proces a zásady hodnotenia a klasifikácie v predmete TEV:
- každý žiak je počas školského roka ohodnotený z obsahu učiva každého tematického celku preberaného počas školského roka,
- známka z tematického celku je sumárnou známkou pozostávajúcou z čiastkových známok hodnotiacich úroveň rozvoja pohybovej výkonnosti a úrovne zvládnutia pohybových činností,
- v prípade ospravedlnenej neúčasti na hodnotení tematického celku, prebehne skúšanie v najbližšom možnom termíne, prípadne určí termín učiteľ TEV po dohode so žiakom,
- pri hodnotení sa berie do úvahy prípadne zdravotné obmedzenie žiaka v rozsahu určenom lekárom špecialistom.
- klasifikačné obdobie sa hodnotí výslednou známkou, ktorej stupeň závisí od hodnotenia jednotlivých tematických celkov a prístupu a postoja žiaka k predmetu, v súlade s definíciou jednotlivých stupňov v metodickom pokyne 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.
- pre klasifikáciu musí mať žiak absolvované všetky hodnotenia z tematických celkov
- študent je povinný absolvovať i predpísaný pohybový kurz pre príslušný ročník. Ospravedlnú neúčasť na kurze alebo jeho časti musí študent nahradiť účasťou na voľnočasových krúžkoch. V prípade, že študent nenahradí neúčasť, nebude z predmetu klasifikovaný.
- v prípade neúčasti na hodinách prekračujúcej kvórum dané vnútorným poriadkom školy môže učiteľ požiadať o komisionálne hodnotenie úrovne žiakových pohybových schopností a zručností. O komisionálnu skúšku môže požiadať učiteľ aj v prípade, ak nemal možnosť získať hodnotenie z tematického celku pre dlhodobú opakovanú pasívnu účasť na hodinách, zapríčinenú zdravotným stavom žiaka, prípadne inými okolnosťami. („zabúdanie“ cvičebných úborov,...).
- žiaci s rôznym stupňom zdravotného oslobodenia sú povinní zúčastňovať sa všetkých aktivít organizovaných PK TSV (hodiny, účelové cvičenia, kurzy) v individuálne prispôsobenom rozsahu určenom vyučujúcim učiteľom, respektíve vedúcim akcie.
- na to, aby boli klasifikovaní žiaci zaradení do 4. zdravotnej skupiny ( Stupňom ich klasifikácie nie je známka, ale slovo oslobodený.) vypracujú referát na tému vychádzajúcu z obsahového štandardu predmetu. Táto práca sa bude posudzovať v interakcii s predmetom Aplikované informatika.
- na to, aby boli klasifikovaní žiaci zaradení do 2. a 3. zdravotnej skupiny, vypracujú referát na tému vychádzajúcu z obsahového štandardu predmetu, a to z tematického celku, z ktorého sú oslobodení. Táto práca sa bude posudzovať v interakcii s predmetom Aplikované informatika. Z ostatných tematických celkov budú hodnotení podľa výkonových štandardov predmetu a všeobecných zásad hodnotenia.
-
- Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak dosahuje výbornú úroveň pri osvojovaní pohybových zručností vzhľadom na svoje individuálne predpoklady. Jeho pohybová výkonnosť a zdatnosť má stúpajúcu tendenciu. Má kladný vzťah k pohybovým aktivitám. Angažuje sa v aktivitách na vyučovacej hodine a v športových činnostiach v čase mimo vyučovania. Je disciplinovaný, kreatívny a dobre pripravený na vyučovanie.
- Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak je aktívny a dosahuje štandardnú úroveň pri osvojovaní pohybových zručností vzhľadom na svoje individuálne predpoklady. Udržuje si pohybovú výkonnosť a zdatnosť. Zapája sa do pohybových aktivít. Na hodine je aktívny a disciplinovaný. Na vyučovacie hodiny, ktoré pravidelne aktívne absolvuje je dobre pripravený.
- Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak je v pohybových činnostiach skôr pasívny a nedosahuje pri osvojovaní pohybových zručností takú úroveň, na ktorú má individuálne predpoklady. Neprejavuje záujem a snahu k zlepšeniu svojej výkonnosti a zdatnosti. Nezapája sa samostatne do činností v rámci hodiny a nezapája sa do športových činností mimo vyučovania. V príprave na vyučovanie sa vyskytujú nedostatky. Evidujú sa neodôvodnené absencie na pohybových aktivitách vo vyučovacích hodinách.
- Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje ak je v prístupe k pohybovým činnostiam ľahostajný a pri osvojovaní pohybových zručností nedosahuje štandard napriek tomu, že má individuálne predpoklady. Neprejavuje záujem o zlepšenie svojho fyzického stavu a potrebných vedomostí. Je neaktívny, veľmi slabo pripravený na vyučovaciu hodinu. Veľmi často neodôvodnene vynecháva aktívnu časť vyučovania.
- Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak výnimočne klasifikuje, ak je úplne ľahostajný k vyučovaniu, ignoruje obsah vyučovania a odmieta sa zapájať do pohybových činností na vyučovacej hodine. Jeho pohybové zručnosti nedosahujú štandard a neprejavuje záujem o zlepšenie svojej fyzickej zdatnosti. Odmieta sa zapájať aj do kolektívnych činností. Veľmi často neodôvodnene vynecháva vyučovanie.
- Žiak má právo:
- Byť informovaný o obsahu, zásadách a formách hodnotenia.
- Byť informovaný o výsledkoch dosiahnutých pri meraniach a testoch.
- Dostať náhradný termín skúšania a testovania v prípade ospravedlnenej neúčasti na hodnotení, pri určení ktorého sa zoberie do úvahy aj aktuálny zdravotný stav žiaka.
- Na informácie o stave úrovne svojej pohybovej výkonnosti, o úrovni zvládnutia požadovaných pohybových zručností a o základných postupoch na ich pozitívne ovplyvnenie.
- Požiadať o komisionálne hodnotenie stavu a úrovne svojej pohybovej výkonnosti a úrovne zvládnutia požadovaných pohybových zručností v prípade, že sa nestotožňuje s hodnotením učiteľa, prípadne ak pre objektívne okolnosti nemohol plnohodnotne absolvovať predpísané testy a merania.
Nové:
U žiakov - cudzincov sa dodržiavajú základné princípy priebežného a súhrnného hodnotenia implementované v platnej legislatíve týkajúcej sa hodnotenia žiakov - cudzincov (Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Metodický pokyn k hodnoteniu žiakov SŠ, Usmernenie MŠVVaM SR k hodnoteniu žiakov - cudzincov).
U žiakov so ŠVVP sa dodržiavajú základné princípy priebežného a súhrnného hodnotenia implementované v platnej legislatíve týkajúcej sa hodnotenia žiakov so ŠVVP (Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Metodický pokyn k hodnoteniu žiakov SŠ) v súlade so závermi správ z poradenských zariadení rešpektujúc úpravy v individuálnom vzdelávacom programe žiaka.