Fyzika
Pravidlá hodnotenia a klasifikácie
Kritériá hodnotenia v predmete FYZIKA
Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na strednej škole je systematické hodnotenie žiaka. Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. Žiak by mal byť v priebehu polroka z jedného vyučovacieho predmetu s hodinovou dotáciou jedna hodina týždenne vyskúšaný minimálne dvakrát. Z vyučovacieho predmetu s hodinovou dotáciou vyššou ako jedna hodina týždenne by mal byť žiak v priebehu polroka skúšaný minimálne trikrát.
Didaktické testy, úlohy pre skupinové práce, písomné cvičenia, laboratórne práce, frontálne skúšanie a ústne odpovede pripravujú vyučujúci v rámci tematických celkov.
U žiakov - cudzincov sa dodržiavajú základné princípy priebežného a súhrnného hodnotenia implementované v platnej legislatíve týkajúcej sa hodnotenia žiakov - cudzincov (Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Metodický pokyn k hodnoteniu žiakov SŠ, Usmernenie MŠVV a M SR k hodnoteniu žiakov - cudzincov).
U žiakov so ŠVVP sa dodržiavajú základné princípy priebežného a súhrnného hodnotenia implementované v platnej legislatíve týkajúcej sa hodnotenia žiakov so ŠVVP (Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Metodický pokyn k hodnoteniu žiakov SŠ) v súlade so závermi správ z poradenských zariadení rešpektujúc úpravy v individuálnom vzdelávacom programe žiaka.
Aby bol žiak klasifikovaný na konci klasifikačného obdobia, musí splniť tieto podmienky:
- Žiak musí napísať každú písomnú prácu, ktorá sa v danom polroku písala. Ak chýba na hodine, dohodne si náhradný termín s vyučujúcim. Najneskôr do dvoch týždňov od jeho príchodu do školy bude písomná práca dopísaná. Výsledky hodnotenia písomných skúšok, prác aj praktických činností oznámi učiteľ žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.
- Na hodinách je žiak hodnotený za aktivitu, plnenie zadaných úloh, domácich úloh, reprezentáciu vo fyzikálnych súťažiach, referáty známkou. Váha známky je 0,5.
- Každá písomka je hodnotená bodmi a výsledná známka je stanovená podľa stupnice:
Známka
Percentuálna úspešnosť
1
100 – 90 %,
2
89 – 75 %
3
74 – 50 %
4
49 – 30 %
5
29 – 0 %
- Ak si žiak opakovane v danom klasifikačnom období nesplní domácu úlohu, nenosí požadované učebné pomôcky, je v zmysle vnútorného poriadku školy pokarhaný zápisom do elektronickej triednej knihy.
- Ak sa pri priebežnom hodnotení v priebehu klasifikačného obdobia javí niektorý študent ako zaostávajúci, vyučujúci v spolupráci s triednym učiteľom kontaktuje rodičov a konzultuje s nimi opatrenia na zlepšenie daného stavu.
- Pri určovaní stupňa prospechu v danom predmete na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok.
7. Pri zvýšenej absencii žiaka na hodinách matematiky v danom klasifikačnom období (aj ospravedlnených), má vyučujúci právo dať podnet riaditeľovi školy o nariadenie komisionálnej skúšky z dôvodu pochybnosti o správnosti klasifikácie.
8. Žiak bol oboznámený s metodickým pokynom č.21/2011 čl.9, ktorý upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v Slovenskej republike. Toto hodnotenie sa vykonáva v procese výchovy a vzdelávania v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.