Dejepis
O predmetoch
Charakteristika predmetu
Dejepis je súčasťou vzdelávacej oblasti spoločenskovedných predmetov. Je v nej samostatným predmetom a predstavuje jeden z významných prostriedkov procesu humanizácie žiakov. Tí si v ňom na základe oboznamovania sa s historickým procesom ako jedným zo základných predpokladov komplexného poznávania sveta a ľudskej spoločnosti osvojujú hodnoty ľudskej civilizácie, prírody a kultúry, spoznávajú závažnosť existujúcich globálnych problémov, učia sa kultivovanej spoločenskej komunikácii a demokratickým spôsobom konania.
Hlavnou funkciou dejepisu je zveľaďovanie historického vedomia žiaka ako celistvej osobnosti a uchovanie kontinuity historickej pamäti v zmysle odovzdávania historickej skúsenosti či už z miestnej, regionálnej, celoslovenskej, európskej alebo svetovej perspektívy. Súčasťou jej odovzdávania je predovšetkým postupné poznávanie takých historických udalostí, dejov, javov a procesov v priestore a čase, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti a premietli sa do obrazu našej prítomnosti, pričom sa dôraz kladie na dejiny 19. a 20. storočia, v ktorých môžeme nájsť z väčšej časti korene súčasných spoločenských javov i problémov. Dejepis vedie žiakov k hrdosti na príslušnosť k vlastnému národu, k rozvíjaniu vlastenectva a k úcte k iným národom a etnikám, rovnako tak k rešpektovaniu kultúrnych a iných odlišností ľudí, rôznych diverzifikovaných skupín a spoločenstiev a učí tak tolerancii. Veľkú dôležitosť venuje demokratickým hodnotám a tradíciám európskej civilizácie.
Ciele predmetu
Za základnú cieľovú kategóriu výučby dejepisu považujeme tvorbu študijných predmetových kompetencií – spôsobilostí, schopností využívať kvalitu získaných znalostí v rôznych poznávacích i praktických situáciách, ktoré umožnia žiakom:
- poznávať históriu, ktorá nepredstavuje uzavretú minulosť, ale je výsledkom mnohostranného a protirečivého procesu,
- poznávať históriu na základe kritickej analýzy primeraných, mnohostranných historických prameňov, ktoré považujeme za základný prostriedok nadobúdania spôsobilosti rozumieť dejinám,
- rozvíjať komplex kompetencií – spôsobilostí, schopností klásť si v aktívnej činnosti rôznorodé racionálne otázky, prostredníctvom ktorých žiaci riešia uvedené úlohy a problémy,
- rozvíjať a kultivovať kultúrny dialóg a otvorenú diskusiu ako základný princíp fungovania histórie i školského dejepisu v demokratickej spoločnosti.
Závažným predpokladom rozvíjania a uplatňovania uvedených cieľových kategórií je prekonávať spôsob výučby dejepisu, ktorého podstatou je odovzdávanie poznatkov v hotovej podobe prevažne vysvetľujúcimi metódami a prostredníctvom frontálnej výučby, a v širšej miere aplikovať prístupy, ktoré kladú dôraz na aktívne učenie, na proces hľadania, objavovania a konštruovania poznatkov na základe vlastnej činnosti a skúsenosti v spolupráci s učiteľom a spolužiakmi.