Minulý piatok 18. 11. sa študenti 2.EA zúčastnili seminára s názvom Veľká a malá krajina – Slovensko a USA. Program tohto seminára bol veľmi bohatý a zahŕňal témy :
- Slovensko a USA – porovnanie oboch krajín,
- 17. November a jeho história,
- emigrácia Slovákov koncom 19. a začiatkom 19. storočia zo Slovenska do USA,
- dôvody emigrácie,
- život imigrantov v novej krajine, ich začiatky a pokračovanie,
- potomkovia imigrantov – slávne osobnosti USA so slovenskými koreňmi,
- jazyk, kultúra, zvyky a tradície Slovákov v USA,
- voľná diskusia bez obmedzenia témy
Pozvanie od Mgr. Závackej na tento seminár prijal vzácny hosť pán Eric Kocsis – CEO a riaditeľ LightningStrikeGlobal so zastúpením na Slovensku a všetkých kontinentoch , obchodný a ekonomický špecialista, filantropista, absolvent BethanyCollege vo WestVirginii, ktorý je treťou generáciou Slovákov narodených v USA, hrdý na predkov z Osturne a Drnavy.
Študenti sa na seminár veľmi dôsledne pripravili, každý mal pripravenú prezentáciu v power pointe, na jednu z hore uvedených tém. Prezentácie študentov boli veľmi zaujímavé a náš hosť ich vystúpenia hodnotil veľmi pozitívne.
Náš hosť veľmi nenúteným a spontánnym spôsobom vstupoval do prebiehajúcich prezentácií svojím zaujímavým komentárom, jeho vlastnými skúsenosťami a zážitkami, čím ich obohatil a poskytol pohľad z druhej strany.
Pútavo porozprával príbeh jeho vlastných predkov a ich putovania do USA. Stará mama ako 8 ročná loďou z Hamburgu sa dostala až na Ellis Island, ktorý bol vstupnou bránou pre imigrantov do USA, tam však neprešla vstupnou prehliadkou, pretože mala horúčku a bola naspäť vrátená do Európy. Svojho sna sa nevzdala a do USA sa dostala neskôr.
Prízvukoval študentom, že ani oni sa nemajú vzdávať svojich snov a ísť tvrdo za svojím cieľom.
Rozprával o ťažkej práci našich starých otcov v baniach o ich vykorisťovaní v začiatkoch imigrácie, kedy im namiesto mzdy boli vyplácané iba lístky, ktoré mohli byť zamenené iba v obchodoch vlastnených majiteľmi baní. Študentom zdôrazňoval, že aj v dnešnej dobe sme za rovnakú prácu platení menej len preto, lebo sme z inej krajiny a proti tomu sa treba brániť.
Pri prezentácii o osobnostiach so slovenskými koreňmi rozprával príbeh Michala Stranka z dedinky Jarabina, ktorý sa zaslúžil o ukončenie 2. svetovej vojny v Japonskej IwoJima, pod jeho velením prebrali kontrolu nad ostrovom Američania a slávnostne vztýčili víťaznú vlajku.
Názory študentov na seminár:
Bolo to veľmi poučné, náš hosť nám rozprával o jeho živote v slovenskej komunite v USA. (Richard)
Páčilo sa mi, že pán Kocsis je hrdý na svoje korene a potomkov, že neporovnával krajiny podľa veľkosti, ale podľa „ducha“ krajiny. Prízvukoval, že bez Slovákov by Amerika nebola tam, kde je teraz. Slováci pomáhali vybudovať Ameriku. (Tomáš)
Dozvedel som sa veľa nových informácií o emigrácii zo Slovenska v minulom storočí. Páčilo sa mi , že pán Kocsis bol veľmi komunikatívny a zapájal seba aj nás do diskusie. (Dávid)
Páčilo sa mi, že hosť bol na danú tému veľmi pripravený, ukázal nám vlastné fotografie a dokumenty z jeho osobného života v USA, ukázal nám satelitné snímky z oblasti , kde on žije a porovnával ich s oblasťou, odkiaľ prišli jeho predkovia, pretože tí si vyberali miesta na život, ktoré boli podobné tým na Slovensku. (Jano)
Veľmi sa mi páčilo, že nám poskytol informácie o programe SABIC, ktorý je zameraný na podporu študentom po absolvovaní stredoškolského vzdelania na Slovensku a poskytuje ročne 5 uchádzačom zo Slovenska štipendium vo výške 11. 000 dolárov na rok a pobyt vo firme. Ponúkol aj svoju pomoc pri uchádzaní sa o toto štipendium. (Samuel)
Rozprával veľmi živo o svojom starom otcovi, ktorý pracoval v bani v ťažkých a stiesnených podmienkach. (Juraj)
Mal som super šancu rozprávať po anglicky s anglicky hovoriacim človekom, veľmi ma zaujalo, ako sa zaujíma o krajinu, odkiaľ pochádzajú jeho predkovia a ako on sám je hrdý na svoje korene. (Marek)
To, ako pútavo rozprával o svojom detstve v Slovenskej komunite v Amerike ma inšpiruje k tomu, aby som túto krajinu raz navštívil. (Filip)
Naučili sme sa veľa o histórii našich predkov v Amerike aj o tom , prečo boli nútení opúšťať našu krajinu. (Dávid)
Povedal, nám, že sme mladí, že si máme dávať vysoké ciele „THINK BIG“ lebo máme dosť času ich splniť a dosiahnuť, samozrejme, ak pre to sami niečo urobíme. (Lukáš)
Povzbudil ma, aby som šiel za svojím snom a nevzdával sa aj keď ma iní odrádzajú od svojho cieľa. (Michal)
Som vďačný za takúto príležitosť, lebo osobne si myslím, že sa viac naučíme zo živej skúsenosti niekoho, ako iba z učebnice. (Jožko)
Zaujal ma postoj pána Kocsisa, ktorý rozprával priamo a jasne, pomenovával veci reálne, ako ich vidí on, odpovedal na každú otázku, ktorú sme sa ho opýtali, nemal problém a nevyhýbal sa žiadnej téme. (Dominik)
Na záver sa náš hosť poďakoval za pozvanie i za to, že študenti prejavili záujem o túto netradičnú tému, ktorá je v našich novodobých dejinách dosť zabudnutá. Povedal, že rád prijme aj ďalšie pozvanie niekedy v budúcnosti. Študenti sa osobne rozlúčili s našim hosťom podaním ruky, poďakovaním za zaujímavú prednášku a želaním všetkého dobrého .
Po ukončení prednášky si náš hosť prezrel školu a ako darček si odniesol štátny znak Slovenskej republiky vyrobený v našich dielňach, čo ho veľmi potešilo.
Veríme, že sa nám v budúcnosti opäť podarí získať zaujímavú osobnosť na obohatenie a spestrenie nielen jazykového vyučovania na našej škole.
Mgr. Marta Závacká a študenti 2. EA
Zdroj foto: školský archív