Informatika
Kritériá hodnotenia
Kritériá hodnotenia v predmete:
Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa Metodického pokynu č.21/2011-R a to podľa úrovne dosiahnutých výsledkov klasifikáciou. Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
Hodnotenie a klasifikácia preukázaného výkonu žiaka v príslušnom predmete nemôžu byť znížené na základe správania žiaka. Hodnotenie žiakov ako nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu má motivačnú, informatívnu, komparatívnu a korekčnú funkciu.
1) Písomné skúšanie a riešenie praktických úloh
– váha známky 0,5 až 3
- je hodnotené podľa počtu dosiahnutých bodov prevedených na percentá a následne na známku
Percentá
Hodnotenie
100% - 90%
Výborný
89,99% - 75%
Chválitebný
74,99% - 55%
Dobrý
54,99% - 40%
Dostatočný
39,99% - 0%
Nedostatočný
- má niektorú z nasledujúcich foriem: domáca úloha, krátka písomná práca/test (10 – 20 minút), tematická písomná práca/test, referát, prezentácia, projektŽiak musí napísať každú písomnú prácu/test, ktorá/ý sa v danom polroku písala/l. Ak žiak chýbal na hodine, na ktorej sa písomná práca/test písala/l, žiak si dohodne náhradný termín s vyučujúcim najneskôr do 7 dní od jeho príchodu do školy. V prípade, že tak neurobí v stanovenom termíne alebo sa na dohodnutý náhradný termín nedostaví bez ospravedlnenia, považuje sa jeho konanie za odmietnutie písania písomnej práce/testu a je hodnotený známkou nedostatočný. Učiteľ umožní žiakovi nahliadnuť na výsledky hodnotenia písomných skúšok, prác aj praktických činností najneskôr do 14 pracovných dní.
2) Aktivita žiaka
– váha známky 0,5 až 2
Na hodinách je žiak hodnotený za aktivitu, plnenie zadaných úloh, domácich úloh, reprezentáciu v súťažiach a pod. známkou.
Ak žiak na hodine chýbal, jeho povinnosťou je dobrať si preberané učivo a odovzdať vypracovanú domácu úlohu v stanovenom termíne, prípadne, po dohode s vyučujúcim, v náhradnom termíne.
Stupeň prospechu sa neurčuje len na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období. Pri určovaní stupňa prospechu v danom predmete na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia.
V prípade, že v danom klasifikačnom období žiaci riešili projekt, tak jeho odovzdanie je nutnou podmienkou na klasifikáciu žiaka v danom predmete.