V pondelok 28.10.2019 žiaci prvých ročníkov absolvovali literárno-historickú exkurziu v Liptovskom Mikuláši. Prváci mohli veľa vidieť, a výklad im poskytli na slovo vzatí odborníci.
V rámci odbornej exkurzie žiaci navštívili Múzeum Janka Kráľa, ktoré od r. 1955 dokumentuje dejiny mesta a literárnu históriu regiónu. Mohli sa dotknúť dereša alebo repliky háka, na ktorom odvisol náš najznámejší zbojník Juraj Jánošík. Žiaci dostali podrobný a zaujímavý výklad o výnimočných osobnostiach L. Mikuláša: básnikovi J. Kráľovi a Aurelovi Stodolovi, ktorý bol istý čas aj učiteľom A. Einsteina.
Muzeálna expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa približuje stretnutia popredných osobností štúrovského hnutia u tunajšieho farára Michala Miloslava Hodžu. Autentické priestory starej evanjelickej fary navodzujú atmosféru 40. rokov 19. storočia, keď tu bol založený spolok Tatrín a spísané Žiadosti slovenského národa. Návštevou Tatrína sme si pripomenuli, že sloboda, nezávislosť a samostatnosť nie sú ani v 21. storočí veci samozrejmé, a že na svete existujú národy, ktoré na svoju samostatnosť stále čakajú a Slovensku môžu závidieť.
Po krátkej regeneračnej prestávke, počas ktorej si mohli študenti prezrieť centrum mesta, sme sa presunuli na kopec Nicovô. Okraj mesta Liptovský Mikuláš zo severovýchodu ticho stráži vrch Háje. Práve na tomto mieste odpočíva areál piety. Tvoria ho cintorín a pamätník padlým, hlavne počas jari 1945. Toto miesto by malo ostať symbolom patriotizmu, ktorý sa postavil na odpor fašizmu aj za cenu vlastnej krvi.
Práve na mieste tohto pietneho areálu sa koncom 2.svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších a najdlhších bojov. Môžeme ich prirovnať k tým na Dukle.
Areál piety bol verejnosti odhalený 9. mája 1961, jeho autorom je Ing. arch. Ladislav Bauer, Ing. arch. Aladár Búzik a akademickí sochári Alfonz Groma a Miroslav Ksandr.
Uprostred rozľahlého areálu je monumentálne schodište. Na jeho ľavej strane sa nachádza súsošie, ktoré predstavuje prísahu na bojovú zástavu a na pravej strane je symbolika mieru a víťazstva. Na najvyššom stupni schodišťa sa nachádza dominanta – pilón, ktorého vrchol zdobí päťcípa hviezda. V spodnej časti sa nachádzajú reliéfy, ktoré zobrazujú: uctenie zástavy, pomoc ranenému, kladenie venca a výjav nad hrobom.
Na oboch stranách pamätníka sa nachádza cintorín. V súčasnosti tu odpočíva viac ako 1350 hrdinov.
Toto miesto bolo určené na boje zámerne, okolitú krajinu máte ako na dlani. Neopakovateľné výhľady z jeho vrcholu na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto patria k emotívne silným zážitkom. V minulosti sa po úbočiach Hája spúšťali prví mikulášski lyžiari, bol tu postavený prvý skokanský mostík v Liptove, konali sa tu aj školské plesy či majálesy. Háj zároveň slúžil ako pasienky pre chov dobytka a od 50. rokov minulého storočia bol zalesňovaný do dnešnej podoby.