Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vydalo Usmernenie k hodnoteniu a klasifikácii prospechu a správania žiakov stredných škôl za prvý polrok školského roka 2020/2021.
https://www.minedu.sk/data/att/18142.pdf
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vydalo Usmernenie k hodnoteniu a klasifikácii prospechu a správania žiakov stredných škôl za prvý polrok školského roka 2020/2021.
https://www.minedu.sk/data/att/18142.pdf
Aj v tomto školskom roku sa uskutočnila súťaž Olympiáda ľudských práv. Vzhľadom na aktuálne platné protipandemické opatrenia sa študenti, ktorí mali záujem o Olympiádu ľudských práv, zapojili v rámci hodín OBN do online testovania.
Test vypracovalo spolu 44 žiakov z celej školy, štrnásti z nich boli úspešnými riešiteľmi. V ústnej časti súťaže vystúpilo desať žiakov. Študenti si pripravili rečnícke prejavy na nosnú tému tohto ročníka: DEMOKRACIA A ĽUDSKÉ PRÁVA V KRÍZOVÝCH SITUÁCIÁCH. Svojimi vystúpeniami študenti potvrdili, že dokážu kriticky myslieť a hodnotiť súčasnú dobu a svoje názory boli schopní formulovať jasnými myšlienkami. V nasledujúcej tabuľke prinášame bodové hodnotenie troch najlepších účastníkov súťaže.
Meno a priezvisko, trieda Body za TEST PREJAV Spolu Umiestnenie
Samuel Tremba, III. MA 8 10 18 1.
Sebastián Kuzár, II. EA 7 9 16 2.
Ján Grich, II. MA 7 8 15 3.
Všetkým účastníkom triednych kôl ďakujeme za účasť v súťaži, víťazovi školského kola srdečne blahoželáme a budeme držať palce vo februári 2021 v krajskom kole súťaže.
Koordinátor súťaže: PaedDr. Mária Marcinková
Vážení študenti! Radi píšete? Radi slohujete? Radi vymýšľate? Potom je práve pre vás určený 29. ročník celoslovenskej súťaže
PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO.
Organizátormi súťaže sú: Ministerstvo školstva vedy a výskumu SR, Ministerstvo kultúry SR, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Matica slovenská, SPN Mladé letá, Spolok slovenských spisovateľov, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, Slovenská akadémia vied i Štátny pedagogický ústav.
Napíšte literárnu prácu - rozprávku, príbeh, úvahu, poviedku, novelu, báseň vo veršoch, báseň bez veršov. Žáner nie je obmedzený, hlavne, aby to bolo vytvorené vami a od srdca. Príspevky do súťaže posielajte, prosím, na posúdenie najskôr svojim vyučujúcim slovenského jazyka a literatúry elektronickou poštou ako prílohu.
Odporúčaný typ písma: Times New Roman, veľkosť 12
Uzávierka súťaže: 15. január 2021
Pre získanie ďalších informácií k písaniu navštívte webové sídlo: https://www.statpedu.sk/sk/sutaze/preco-mam-rad-slovencinu-preco-mam-rad-slovensko/
Zaslané práce do školského kola posúdi odborná porota a mená víťazov školského kola súťaže budú zverejnené na stránke školy do 25. januára 2021.
Tri najlepšie práce odmeníme a zašleme do celoslovenského kola.
Tento ročník súťaže sa bude niesť v znamení mnohých výročí - 160. výročia vyhlásenia Memoranda národa slovenského v Martine. V roku 2021 si pripomenieme výročia významných slovenských osobností: 160. výročie narodenia J. Matúšku, 145. výročie narodenia I. Kraska, 100. výročie narodenia I. Bukovčana a 100. výročie úmrtia P. O. Hviezdoslava. Zároveň môžete písať o významnej osobnosti vášho regiónu, mesta alebo obce. Všetkým súťažiacim držíme palce a želáme pri písaní tvorivého ducha, akého mala v minulom školskom roku aj naša študentka, tohoročná maturantka zo IV. SA Lea Galatová, ktorá získala Cenu poroty za svoju úvahu Ľubozvučná
pod týmto názvom sa niesla literárna súťaž organizovaná Ministerstvom obrany SR. Aj z našej školy sa do tvorivého písania zapojilo spolu 25 študentov. Sedemnásť maturantov z tried IV. SA a IV. DA predostrelo svoje názory a argumenty v úvahe. Uzdu svojej fantázie popustili aj tretiaci z III. SA a III. DA pri tvorení poviedok, v ktorých spracovali nielen „spomienky na minulosť“ vracajúc sa k vojnovým bojom, ale dokonca sa ocitli aj v budúcnosti zvýrazňujúc hodnotu mieru. Všakovakým spôsobom so srdcom na dlani študenti ukázali, že nájsť odpoveď na otázku „Akú cenu má mier?“ nie je naozaj jednoduché, ale všetci sa zhodli na tom, že vo svete je neoceniteľnou a vzácnou hodnotou:
„Pre mňa má mier cenu, ktorá sa nedá spočítať, nedá sa vysvetliť, dá sa iba vyjadriť
skutkami. Mám na mysli mnoho podôb mieru. Mier medzi človekom a planétou, mier medzi
inými rasami, mier medzi náboženstvami, mier medzi rodinami..“ M. Knapeková
„Pre mňa mier znamená pokoj, priateľstvo a slobodu. Zobúdzam sa ráno s pocitom
istoty, že nebudem počuť žiadne výstrely, výbuchy alebo krik a plač. Počas dňa sa nemusím
obávať o bezpečie mojej rodiny a blízkych. Ale večer, keď pozerám správy a počúvam, čo sa
deje vo svete, tak som vďačný, že žijem v krajine, v ktorej vládne mier.“ D. Surmaj
„Noara, moje meno je Noara, narodená 22.2.2222... ja viem, je to trošku strašidelné, to vám ani nehovorím, koľko bolo hodín v momente, keď som sa narodila, ale môžete hádať, myslím že sa trafíte. ... Mier nemá cenu, žijeme v svete, ktorý riadia peniaze. Mám 22 rokov a nechcem žiť vo svete, kde je jedinou merateľnou mierou výška stavu môjho účtu. Mier má hodnotu, ak ho nasledujeme a veríme v hodnoty základnej morálky, rešpektu a úcty.“ K. Bielená
Najlepšie práce, ktoré postúpia do finále, budú od 1. do 6. decembra 2020 uverejnené na adrese www.facebook.com/mosr.sk, kde ich môžete potom lajkovať. Našim študentom držíme palce.
Mgr. Barbora Baňasová
PaedDr. Mária Marcinková
Nosnou témou XXIII. ročníka OĽP je:
DEMOKRACIA A ĽUDSKÉ PRÁVA
V KRÍZOVÝCH SITUÁCIÁCH
Aj v tomto školskom roku sa uskutoční súťaž Olympiáda ľudských práv. Slovenský inštitút mládeže reagujú na aktuálne platné protipandemické opatrenia vypracovaním Usmernenia ku školským kolám Olympiády ľudských práv určeného pre školy. Pri vypracovaní pokynov sa berú do úvahy zložité podmienky realizácie súťaží v tomto období.
Do 30. novembra 2020 sa na hodinách OBN predstavia študentom propozície súťaže. Stránka k príprave na súťaž: https://www.iuventa.sk/sk/Olympiady/olympiady/OLP/22-rocnik-olp-2019-2020.alej Podľa okolností sa v triedach pre záujemcov uskutočnia triedne kolá pod vedením príslušných vyučujúcich. Najlepší študent bude reprezentovať školu na Krajskom kole OĽP.
Koordinátor súťaže: PaedDr. Mária Marcinková
Dnes si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý odkazuje na november 1989 - Nežnú revolúciu.
Dnešný deň je zároveň Dňom študentstva. Všetkým študentom želáme veľa úspechov v štúdiu v tejto neľahkej dobe.
Takmer 100 študentov stredných škôl sa zúčastnilo celodňovej online súťaže JA Citi International Innovation Camp. Medzi súťažiacich postúpili aj členovia našej študentskej firmy Safeplace, a to Leona Demetrová, Gregor Hajostek, Dávid Kolodzej, Štefan Miškovič a Alan Simonis.
Úlohou súťažiacich bolo navrhnúť spôsob nastavenia dištančného vzdelávania tak, aby bolo funkčné, prínosné a efektívne pre žiaka aj učiteľa. Vychádzať pri tom mali z vlastných skúseností a nezameriavať sa len na technické prostriedky, ale na proces samotný.
Nápady študentov boli veľmi zaujímavé. Zameriavali sa na znevýhodnených študentov, ktorí majú problém s pripojením na internet a problémy s technickým vybavením. Navrhovali nahrávať hodiny z jednotlivých vyučovacích predmetov, využívať rozhlas, televíziu, poštu, obecný či mestský úrad na sprostredkovanie nahrávok atď. Študenti ďalej navrhovali menej skúšania s možnosťou stať sa na chvíľu lektorom. Chceli by viac kreatívnych a logických úloh, zredukovanie vyučovacích hodín atď.
Porota mala veľmi ťažkú úlohu vybrať tých najlepších. Zvíťazili tímy z troch slovenských gymnázií.
Hoci sa naši študenti neumiestnili na prvých troch miestach, patrí im pochvala za odvahu, výborné nápady a kvalitnú reprezentáciu školy na prestížnom československom podujatí.
V priloženom súbore sú informácie o chrípkovej sezóne 2020/2021
Nastavenie dištančného vzdelávania:
Oznamujeme Vám, že rozhodnutím ministerstva školstva SR sa s okamžitou platnosťou prerušuje prezenčná forma vzdelávania na stredných školách, zastavuje sa prevádzka internátov a školských jedální.
Prerušenie je až do odvolania.
Bližšie informácie o dištančnom vzdelávaní poskytneme v najbližšom možnom čase.
Informácie aj na https://www.facebook.com/branislav.grohling/
Organizačné opatrenia
Vedenie školy oznamuje, že z dôvodu jedného pozitívneho žiaka SPŠTaD v Poprade prechádza od 12.10.2020 do oranžovej fázy.
Z toho dôvodu bude prerušené vyučovanie v jednej triede do 17.10.2020.
V pondelok 12.10.2020 bude prerušené vyučovanie pre všetky triedy a pedagogických zamestnancov. V zmysle pokynov sa v škole uskutoční kompletná dezinfekcia priestorov. Vyučovanie bude pokračovať od utorka 13.10.2020 podľa štandardného rozvrhu s výnimkou triedy s pozitívne testovaným žiakom.
Žiadame všetkých pedagogických zamestnancov a žiakov, aby v čase dezinfekcie 12.10.2020 nevstupovali do priestorov školy.
Žiadame všetkých, aby dôsledne dodržiavali hygienicko-epidemiologické opatrenia.
Ing. Jaroslav Bašista
riaditeľ školy
Národný ústav certifikovaných meraní zverejnil k maturite Informácie pre výchovných poradcov, triednych učiteľov, rodičov a žiakov strednej odbornej školy
Ďalšie informácie nájdete aj na našom webovom sídle.
Pozývame Vás na schôdzu rodičovského združenia, ktorá sa uskutoční
dňa 7. 10. 2020 (streda) o 16.00 hod. v jednotlivých triedach
Program:
Poznámka:
Rada školy je iniciatívny a samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Ak sa prvého kola volieb nezúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, bude nasledovať opakovaná voľba o 17.00 hod.
V Poprade, 24. 9. 2020
Ing. Jana Kolesárová v.r. Ing. Jaroslav Bašista v.r.
predsedníčka RZ riaditeľ školy
pPIhttps://spspp.edupage.org/news/#photos:album:308Last week, our school was visited by the artist and director of the Israeli company ILOG, Mr. Shibetz Cohen, who cooperates with the Ministry of Investment, Regional Development and Informatization of the Slovak Republic. He was accompanied by two successful entrepreneurs, participants of this year's Innovation Leaders Open Gate acceleration program in Tel Aviv.
The aim of the visit was to inspire students to creativity, activity, coming up with new ideas and to motivate them to independence and entrepreneurship. Mr. Cohen briefly told the students about the history of Israel and the business philosophy there. This country belongs to the technological superpowers of the world and it is a great startup and innovation model for us. At the same time, he introduced the company ILOG, which helps Slovak entrepreneurs to start their business properly and arranges meetings with major investors. Mr. Cohen has chosen our school based on the success of our students who succeeded with the idea of a protective chip in a child car seat. The event was attended by III.SA class students and their reactions were very positive.
However, it was not just a one-time event. ILOG – Accelerator Center for Innovation and Technological Entrepreneurship also includes the ILOG School - Innovation Center for Young Adults and Students, which is starting to operate in Slovakia. The aim of the school is to teach students the principles of entrepreneurship and innovation, creative thinking and entrepreneurship. Mr. Cohen has chosen our school as a pilot school to start this program, based on good experience with our students.
We are looking forward to our cooperation.
V minulom týždni našu školu navštívil umelec a riaditeľ izraelskej spoločnosti ILOG,pán Shibetz Cohen, ktorý spolupracuje s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Sprevádzali ho dvaja úspešní podnikatelia, účastníci tohtoročného akceleračného programu Innovation Leaders Open Gate v Tel Avive.
Cieľom návštevy bolo inšpirovať študentov k tvorivosti, aktivite, vymýšľaniu nových nápadov a motivovať ich k samostatnosti a podnikaniu. Pán Cohen študentom stručne porozprával o histórii Izraela a o tamojšej podnikateľskej filozofii. Táto krajina patrí vo svete k technologickým veľmociam a pre nás je veľkým startupovým a inovačným vzorom. Zároveň predstavil spoločnosť ILOG, ktorá pomáha slovenským podnikateľom správne naštartovať svoje podnikanie a sprostredkúva im stretnutie s významnými investormi. Pán Cohen si vybral našu školu na základe úspechu študentov, ktorí zaujali nápadom ochranného čipu v detskej autosedačke. Prednášky sa zúčastnili študenti III.SA triedy a ich vyjadrenia na akciu boli veľmi pozitívne.
Neostalo však len pri jednorazovej akcii. Na Slovensku začína pôsobiť ILOG – Centrum pre inovácie a technologické podnikanie, ktorého súčasťou je aj škola ILOG – inovačné centrum pre dospievajúcich a študentov. Cieľom školy je učiť študentov princípom podnikania a inovácií, tvorivému mysleniu a podnikaniu. Pán Cohen vybral pre rozbehnutie tohto vzdelávania ako pilotnú práve našu školu, a to na základe dobrej skúsenosti s našimi študentmi.
Tešíme sa na spoluprácu.
Na vedomostnej súťaži Mladý Európan 2020
našim študentom opäť ušlo finále. V tomto školskom roku študenti Peter Illenčík, Lenka Orolínová (obidvaja zo IV. SA) a Samuel Šimkulák (II. EA) reprezentovali našu školu v súťaži o histórii, geografii, osobnostiach a dominantách Európskej únie. Podmienkou účasti na regionálnom kole bolo napísanie projektu o Nemecku ako predsedajúcej krajine Rady EÚ.
Aj keď sa tím našej školy pripravoval na súťaž zodpovedne, ušlo sa nám štvrté, čiže nepostupové miesto do finále súťaže. Napriek tomu nás môže tešiť fakt, že za družstvami z gymnázií sme zaostali spolu s družstvom z Obchodnej akadémie v Poprade len o pár bodov. Touto cestou chceme poďakovať súťažiacim za vzornú reprezentáciu školy v regionálnom kole Mladého Európana.
Text: PaedDr. Mária Marcinková
Foto: Ing. Peter Litavec, riaditeľ EuroDirect v Poprade
Na základe Výzvy PSK riaditeľ školy vyhlasuje voľby na členov Rady školy pri Strednej priemyselnej škole techniky a dizajnu, Mnoheľova 828, Poprad.
Voľby sa uskutočnia dňa 7. októbra 2020.
Viac informácií v prílohách:
Vyhlasenie_volieb_do_Rady_skoly.pdf
Vyzva_PSK_na_volby_clenov_rady_skoly.pdf
Usmernenie_-_zastupcovia_rodicov.pdf
Suhlas_kandidata_s_kandidaturou.pdf
Zverejnené 21. septembra 2020
Povinnosť preventívneho nosenia rúšok sa predĺžila do prvého októbra 2020 pedagógom a študentom stredných škôl v rámci vyučovania. Nosenie rúšok je povinné aj pre pedagógov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedál a nápojov.
Výnimky z nosenia rúšok majú žiaci so stredným sluchovým postihnutím. K žiakom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a kožnými ochoreniami tváre, ktorým by nosenie rúška dlhší čas mohlo spôsobovať záťaž, odporúčame pristupovať individuálne, najvhodnejšie po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Táto dezinformácia môže vzniknúť z pocitu nedostatku vzduchu spojeného s nezvykom nosenia tvárového rúška. Jednorazové i plátenné masky sú porézne, čo umožňuje normálne dýchacie funkcie.
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD
hlavný hygienik Slovenskej republiky
Zdroje:
http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/final_opatrenia_ruska_14_09.pdf
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4437:uvz-sr-ako-vybavi-iakov-do-koly-rukami&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153
V rámci plnenia štátneho vzdelávacieho programu sme využili pekné počasie a žiaci prvého a druhého ročníka sa počas tohto týždňa trochu nadýchali čerstvého vzduchu ...
Powered by aSc EduPage